Aktualności

Europejski Tydzień testowania HIV

Tydzień Testowania na HIV umożliwia jak największej liczbie osób wykonanie testu diagnostycznego w kierunku HIV. W Polsce w punktach konsultacyjno-diagnostycznych (PKD) – można wykonać taki test BEZPŁATNIE, ANONIMOWO I BEZ SKIEROWANIA. Punkty takie znajdują się w 26 miastach w Polsce   https://aids.gov.pl/pkd/

Badanie przesiewowe w kierunku HIV nie jest ani skomplikowane, ani bolesne. Składa się z rozmowy z wykwalifikowanym doradcą oraz pobrania niewielkiej ilości krwi przez pielęgniarkę. Do wykonania testu przesiewowego nie trzeba się specjalnie przygotowywać – nie ma również potrzeby bycia na czczo. Każda rozmowa z doradcą PKD ma charakter anonimowy i poufny. Wyniki badania wydawane są tylko i wyłącznie osobiście na podstawie numeru badania i indywidualnego hasła. W punkcie konsultacyjno-diagnostycznym można także skonsultować się z doradcą, który rozwieje wątpliwości i poinformuje m.in. jak się zachowywać, aby nie narazić na zakażenie HIV siebie i innych.

Pamiętać należy, że zakażenie HIV może nie powodować charakterystycznych objawów ani dolegliwości przez wiele lat. W tym czasie nawet w badaniach okresowych (wykonywanych np. do pracy) lub w badaniach podstawowych może nie być żadnych odchyleń od normy. Jedynym sposobem, aby to sprawdzić, jest wykonanie testu na HIV.

Wynik negatywny

Wynik negatywny (ujemny) oznacza, że prawdopodobnie nie jesteś zakażony wirusem. Jednak 100% pewności uzyskasz dopiero, gdy od potencjalnego zakażenia do zrobienia testu minęły przynajmniej 3 miesiące. Dlatego właściwy termin wykonania testu należy ustalić z lekarzem lub doradcą z punktu konsultacyjno-diagnostycznego.

Wynik pozytywny

Pozytywny (dodatni) wynik testu należy zawsze potwierdzić testem potwierdzenia (np. Western blot). Dopiero pozytywny wynik testu potwierdzenia oznacza zakażenie. Wówczas należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza specjalisty, który zajmuje się leczeniem osób z wirusem HIV.

Europejski Tydzień Testowania w kierunku HIV to dobra okazja, by odpowiedzieć sobie na pytanie, czy w moim życiu zdarzyło się coś, co mogło spowodować zakażenie?

W Zielonej Górze badanie w kierunku HIV anonimowo i bezpłatnie można wykonać w:

Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym
Towarzystwa Rozwoju Rodziny
przy ALDEMED Centrum Medyczne ul. Niepodległości 1, 65-048 Zielona Góra (I piętro, pokój nr 110)
tel. 68 320 08 94
Godziny pracy:
wtorek 16.30 – 18.30
czwartek 16.30 – 19.30

Z okazji Europejskiego Tygodnia Testowania w dniach 17, 20-24 listopada 2017r 
punkt będzie czynny w godzinach 16.00 – 19.00.

UWAGA! W celu zapewnienia wysokiej jakości poradnictwa, ostatni pacjent przyjmowany jest pół godziny przed zamknięciem punktu.


Telefony zaufania (HIV/AIDS)
22 692 82 26
(od pn. 9.00 do pt. 21.00 z wył. dni ustawowo wolnych od pracy)
801 888 448
(połączenie płatne tylko za pierwszą minutę)


Źródło:
https://aids.gov.pl/
http://www.mz.gov.pl/zdrowie-i-profilaktyka/hiv-i-aids/
https://aids.gov.pl/pkd

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s